Skandinávské domy v české krajině

 

Dřevěné domy skandinávského typu představují velmi praktické řešení pro bydlení a díky své rostoucí oblibě se rozšiřují do všech států střední Evropy, tudíž by následující informace pro české čtenáře mohly být jistě zajímavé a užitečné.

Moderní skandinávský dům nabízí optimální kombinaci ceny, kvality a efektivity stavby, vycházející z nejmodernějších trendů a nejnovějších stavebních technologií. Architektonický styl skandinávských domů je výstižný a nápaditý. Originální design teras a velká okna zdůrazňují útulnost a funkčnost. Konstrukční řešení poskytuje maximální  komfort a pohodlí. Obvyklé uspořádání domu je následující: v přízemí prostorný obývací pokoj osvětlený dvěma řadami oken, který volně přechází do jídelny s kuchyní. Z těchto prostor je východ na velkou zastřešenou terasu. V přízemí jsou také k dispozici: prostorná vstupní hala, WC a technické místnosti se samostatným vstupem. V prvním patře se nachází prostorná šatna a dvě nebo tři ložnice s jednou nebo dvěma koupelnami.

Ve skandinávských zemích dřevěné domy mají dlouhodobou tradici a jsou součástí životního stylu. Výroba dřevostaveb je zde zaběhlá díky použití různorodých technologií zpracování dřeva.

V posledních desetiletích se díky pokroku ve vědě a technice podařilo ve skandinávských zemích vyvinout technologie, které umožňují vyhnout se nedostatkům, tradičně spojeným s dřevostavbami:

- v první řadě je to anizotropie dřeva, tj. rozdíl fyzikálních a mechanických vlastností dřeva v jednotlivých směrech (podélném, radiálním a tangenciálním). Z toho pramení většina potíží s deformací, kroucením, točením a jinými problémy masivního dřeva. Snaha eliminovat tyto problémy přispěla k vytvoření unikátního, co se týče vlastností, lepeného hranolu, který se v mnohých zemích Evropy používá pro stavbu nejen nízkopodlažních, ale také vícepodlažních budov, stadionů, koncertních síní a dokonce i mostů;

- odstraňují se následující nedostatky: nasákavost, náchylnost k hnilobě a hořlavost;

- sedání dřevěných domů (fenomén, který se vyskytuje v důsledku přirozeného seschnutí dřeva) je při působení zatěžování a při těsnění spár minimalizováno díky pokročilým konstrukčním řešením, vysoce technologické výrobě a použití speciálních montážních nástrojů: dřevěných kolíků, šroubových nohou, dřevěných disků a spoustě dalších technických inovací.

Tudíž, za podmínek pravidelné údržby dřevěných domů a včasného obnovení nátěrů, není životnost dřevostaveb jinak omezena.

Mezi ostatními skandinávskými státy dosáhlo největšího pokroku v těchto technologiích právě Finsko - země, která vychází z mnohaletých tradic výstavby dřevěných domů a srubů.

Proč by tedy mohly být pro Čechy zajímavé dřevěné domy od předních finských výrobců, mezi které bezpochyby patří společnost Artiсhоuse?

1. Společnost Artichouse staví své domy z hranolů, vyrobených z nejlepší Laponské polární borovice, která díky rovnoměrným těsnějším letokruhům stromů vyniká zvýšenou odolností, pevností a jedinečnými tepelnými izolačními vlastnostmi!

2. Díky unikátním vlastnostem antiseptického ošetření dřeva, sušení, lepení lamel, přesnosti zpracování profilovaných hranolu a spojovacích zámků je zajištěno kvalitní a spolehlivé spojení s maximální možnou ochranou proti smrštění a vzniku prasklin.

3. Společnost Artichouse svým zákazníkům nabízí výběr ze 14 různých typů (dle velikosti) lepených a masivních hranolů o tloušťce 70 až 270 mm v kombinaci se třemi druhy tepelné izolace (Thermowall).

4. Kromě domů z lepených hranolů společnost Artichouse rovněž dodává řadu skeletových (typ Fachwerkhaus) domů série Articframe.

5. Devět katalogových kolekcí a více než 150 typových projektů jistě uspokojí nároky jak skromných, tak i nejnáročnějších zákazníků.

6. Vzhledem k nízké tepelné kapacitě dřevěných stěn se domy od společnosti Artichouse velmi rychle ohřívají. Výpočty ukazují, že k vytápění cihlového domu je zapotřebí několikanásobně více energie, než k vytápění stejně velikého domů z lepených hranolů Artichouse, vyrobených z laponské borovice. Nízké náklady na vytápění předpokládají mnohem rychlejší návratnost prostředků, vynaložených na stavbu domu, ve srovnání se stavbou stejně velkého cihlového domu. Každá koruna ušetřená je koruna vydělaná!

7. Velmi krátká doba realizace stavby, která probíhá nejméně 5 krát rychleji než u tradičních technologií.

8. Vysoká seismická odolnost, která je velmi užitečná při stavbě na podložích, náchylných k sezónnímu bobtnání půdy na jaře.

9. Relativně jednoduchá montáž a dokončovací práce, jelikož je konstrukce domu z rovných přesných dílů, budou i stěny, podlahy a stropy naprosto ideální.

vrátit se «Aktuells»

 

Dodavatelé vybávení pro naše domy

Pavatex Isocell Thermo Natur Climatizer http://www.skano.com/ http://tempsi.ee/en/ http://www.rothoblaas.com/ http://www.spax.com/en/ http://www.jeld-wen.com/ http://www.dana.at/ http://www.pol-skone.cz/ http://www.rockwool.cz/ http://www.finnproduct.cz/ http://www.biofa.cz/ http://www.krinner.com/ Unger Diffutherm http://www.gerardroofs.eu/ http://www.fenixgroup.cz/ KLM
© 2014-2021 Eco Holzhaus, s.r.o. Vytvoření webové stránky: Pixelon